Londoni istentisztelet a református templomban

Kedves Olvasó!

Megtiszteltetés, hogy néhány szóban bemutathatom az Angliai Magyar Református Egyházat.

Gyülekezetünk immár 73 éve, 1948. március 15-én alakult, Dobos Károly áldott emlékű lelkipásztor vezetésével. Azóta több hűséges lelkipásztor szolgálta a Nagy-Britanniában élő magyar közösséget, többek között dr. Hermán János nagytiszteletű úr, illetve leghosszabb ideig Varga Sándor, aki Nyugat-Európában is jól ismert és nagy tiszteletnek örvendő, tudós ember volt. Engem közel 20 éve hívott el Isten a gyülekezet vezetésére.

Működésünk jobban hasonlít egy missziós központra mint egy hagyományos gyülekezetre, ugyanis Londonban az emberek folyamatosan költöznek. Legtöbben átmenetileg tartózkodnak ebben a világvárosban, hogy aztán hazaköltözzenek vagy vidéken telepedjenek le. Addig is, míg itt vannak, hirdetjük az Igét minden korosztálynak: vasárnaponként két istentisztelettel várjuk a sokszor messziről érkezőket, továbbá van babaszoba a kicsinyeknek, vasárnapi iskola a nagyobbaknak, tini ifi a fiataloknak, imaórák, valamint havonta egyszer női és férfikört és olvasókört is tartunk. Így próbáljuk mindenki lelki igényét kielégíteni. A járvány miatt elkezdtük a délelőtti istentiszteletet élő adásban is sugározni, valamint számos összejövetelünk online módon működik. Hiányoznak ugyan a személyes találkozások, de a technológia lehetővé teszi a közösség építését; azt, hogy épüljünk egymás hite által és hordozzuk egymás terhét, akár távolról is .

Kis magyar sziget ez a nagy metropoliszban, ahol a magyarlakta területekről érkezők otthon érezhetik magukat. Ahogy belépnek a székelykapun, barátságos közösség fogadja az újonnan érkezőket. Igyekszünk, hogy ne csak lelki de testi jóval is ellássuk a gyülekezetet, hiszen amikor az előírások megengedik, háziasszonyaink minden alkalom után gazdag szeretetvendégséggel kedveskednek.

Isten megáldott egy feleséggel, Tündével, aki igazi segítőtársam a szolgálatban és négy szép gyermekkel. Neveik: Ádám, Anna, Áron és Sára, ők is szorgalmasan dolgoznak a gyülekezetben, van aki a technikát kezeli, ketten a vasárnapi iskolában szolgálnak és egy a sportfelelősünk.

Ha valakit erre jár, szeretettel várjuk, látogassanak el gyülekezetünkbe. Reméljük, Urunk hamarosan megkegyelmez e világnak és ismét lehet utazni!

Addig is kívánunk áldott Húsvéti ünnepeket! 

Salánki István, lelkipásztor
Hungarian Reformed Church, 17 St Dunstan’s Road, Hammersmith, London W6 8RD
www.reflondon.hu

Megjelent a Zwollei Harangszó 2021/3-4. számában, mely teljes terjedelmében letölthető itt.