Emlékezés a magyar forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulóján. Anno 2016.

A magyar forradalom és szabadségharc hatvanadik évfordulóján Hollandia magyarsága a magyar- és a holland állam közjogi méltóságainak részvételével egy ökuménikus istentiszteletet követően emlékezett 1956 október 23 világtörténeti eseményére. Helyszín: a hágai Kloosterkerk ősi temploma.

A rendezvényen dr. Kocsis András, Magyarország hágai nagykövete, Bert Koenders holland külügyminiszter, Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, valamint Gábor Dzsingisz volt holland mezőgazdasági államtitkár, ’56-os menekült, a Hollandiai Menekültszervezetek elnöke mondott ünnepi beszédet. A nagyszabású megemlékezést a magyar zenei előadások tették teljessé. Válogatott művek sora hangzott el Tóth Valentina (zongora), Szalai Éva (zongora), Kovács Katalin
és Bálint Gábor (ének), a Burján Orsolya vezette Amszterdami Magyar Kórus, valamint a Hegyi Barnabás által vezetett Magyar Kórus és Zenekar előadásában. Hoeks-Györky Zsuzsa szavalta Márai Sándornak a „Mennyből az angyal” című versét.

Urbán Ákos gondnok testvérünk, a Hollandiai Magyar Szövetség elnöke, egy pillanatra a kezünkbe adta az 1956-os magyar menekültek zászlóját, amelyet Potápi Árpád János államtitkárral meghatottan szemléltünk.

Ezt a szimbolikus kincset a cserkészek hozták be az ünnepség kezdetén, majd szabályosan tisztelegtek és felvonták a templomban. Ritka élményt jelentett, sokan könnyeztek, akárcsak a nemzeti imádságunk elhangzásakor.

Eredetileg mejelent a Zwollei Harangszó 2020/10 számában, mely teljes terjedelmében elolvasható itt. A zászlóval történetéről lásd még Tánczos Ottó személyes történetének leírását, szintén a Harangszóból, itt.