Elvis Presley 1957 januári előadása megnyitotta az amerikaiak szívét a magyar menekültek ügye iránt

Elvis egyik fellépésén, az Ed Sullivan showban, a műsorvezető az utolsó szám előtt mindenkit felhívott, hogy adakozzanak a magyarok javára. Ennek nyomán huszonhatmillió svájci frank értékű adomány érkezett Magyarországra. A Kádár-rendszer titkolta az Elvis akkori fellépését és a híres gospel szövegét, de a szögesdrótos határzár lebontásával meg a „keletnémetek” Ausztriába való átengedésével a közvélemény számára is megjelenhetett a magyarokkal szimpatizáló énekessztárról szóló legenda.

Ismeretes, hogy 2011-ben Budapest díszpolgárává nevezték ki Elvist és parkot is neveztek el róla a Margit-híd budai hídfőjének közelében.

A Magyar Elvis Klub, mint az első „vasfüggöny” mögötti Elvis-klub, 1982-ben alakult meg a Villanyszerelő Ipari Vállalat KISZ-klubjának égisze alatt, mivel a Kádár-rendszerben tilos volt magánklubot alapítani. „Molnár György, a Magyar Elvis Klub egykori tagja a mai napig őrzi azt a papírdobozt, amelyen ez áll: ’Az amerikai nép adománya.’
– A csomagot, amelyben emlékeim szerint sajt, tejpor és kakaó volt, édesanyám azért kaphatta,
mert akkor már egyedül nevelt engem és az öcsémet, valamint velünk élt még a nagymamám, akinek semmilyen jövedelme nem volt – idézte fel a Demokratának az ötvennégy évvel ezelőtt történteket, miközben a dobozban lévő családi fényképeket mutatja.”

A dal szövege magyarul:

Béke a völgyben

Fáradt vagyok és elcsigázott
Magányosan utam végén járok
Míg az Úr nem szólít magához.
Bár a reggel csupa fény,
De a lámpás mindig ég,
Mert az éj, mint tenger, oly sötét.
Béke vár a völgyben rám
Örök béke nemsoká.
Béke a völgyben, s az Úr vár rám
Nincs több baj és szomorúság,
A fájdalom távol jár.
Béke vár a völgyben rám
Örök béke, nemsoká…

Ezt a spirituálét Zwolléban az első magyar istentiszteleten, 2017 október 22-én olvasta fel Hermán M. János.
A csatolt fényképen Téglásy Simon Jakab gyújtja meg az emlékezés gyertyáját.
(Dr. Marácz László professzor tervezett előadása objektív okok miatt akkor elmaradt.
Drs. Pascal Huiting katolikus lelkipásztor a lemmeri katolikus templomban látható Mindszenti bíboros féle felírat történetét mondta el.)

Jelen cikk a Demokrata magazin ezen cikkének felhasználásával készült és a Zwollei Harangszó 2020/10 számában található, melyet t itt lehet letölteni.

Elvis dalának előadását itt lehet megtekinteni a YouTube-on.