Dencz Zsuzsanna: Immer mens zijn, wat u ook wordt aangedaan” Ter herinnering aan mijn vader, kézdivásárhelyi dr. Ákos Dencz

Köszönettel vettük kézhez Dencz Zsuzsanna ajándékát, a családjuk történetét, amely először 2014-ben magyarul jelent meg a „Tamási örökség VI” kiadványaként. /E helyen is köszönjük a Tápai Katalin baráti segítségét. / A 2020-as holland fordítás a Wim Kersbergen műve, amelyet e helyen
is illessen köszönet, akárcsak a szövegszerkesztés munkáját, amelyben Suzy Dencz mellett Gerhild van Rooij is részt vállalt. Jegyezzük meg, hogy magánkiadásról van szó, amelynek a költségeit Dencz Zsuzsánna fedezte, megható emléket állítva a szüleinek és a megpróbált sorsú túlélőknek,
a hétköznapi magyar szenteknek.

A könyv borítója. Wim Kersbergen felvétele.
OSZK adatlap: http://nektar.oszk.hu/hu/manifestation/3797137

Aki kézbe veszi, nem tudja letenni! Dencz Zsuzsa, tanúként, példamutatóan dokumentálta azt a korszakot, amelyben tilos volt beszélni és emlékezni.

Ki volt Dencz Ákos?

Dencz Zsuzsa édesapja, dr. Dencz Ákos (1876-1963), jogi doktor, a Postatakarék-pénztár vezérigazgató-helyettese, 1927-től 1935-ig országgyűlési képviselő és nyolc (!) település díszpolgára volt. Tamásiban később utcát neveztek el róla, a jeruzsálemi Yad Vashem Intézettől megkapta a Világ Igaza kitüntetést zsidómentő tevékenységéért, feleségével együtt. 1963-ban hunyt el Budapesten.

Szívesen osszuk meg az olvasóinkkal a következő írást Gajdács Pál tollából. Címe “Hatvannégy év után tért vissza Csorvásra Dencz Zsuzsa” és itt jelent meg: https://www.beol.hu/kozelet/helyi-kozelet/hatvannegy-ev-utan-tert-vissza-csorvasra-dencz-zsuzsa-1928881/

Jelen írás első ízben megjelent a Zwollei Harangszó 2020/8-9 számában, mely teljes terjedelmében letölthető itt.