Ötvös Gábor, akinek a holland neve Derk Jansen

Ötvös Gábor 1945 ápr. 14-én felderítőként harcolt Zwolle felszabadításáért a kanadaiak oldalán.

Az 1915-ben született Ötvös Gábor 1920-ban érkezett Zwolléba az első gyermekvonattal és többé sohase tért vissza Hollandiába. Házasságot kötött eg szép vörös hajú lánnyal, akinek Alida Borst a neve. A zwollei Zuiderkerk templomában esküdtek 1942 dec. 22-én. Ismeretes, hogy H.A.Munnik volt az eskető lelkipásztoruk, aki 1919 és 1956 között szolgált Zwolléban. Munnik lelkész (gereformeerd), a magyar ügyek hatásos képviselője, akárcsak Jannie nevű lánya. Tehát nem véletlen az Ötvös Gáborral való közeli kapcsolattartásuk. Gyermekeik neve: Imre és Juliska (Liz).

A magyar forradalom és szabadságharc eseményeit követően 1956-ban sokat tettek a magyar menekültekért, a holland társadalomba való beilleszkedésük folyamatában gyámolították őket.— Az 1950-es évek végén Amerikába vándoroltak, a Michigan állambeli Grand Rapids lett a lakhelyük, híres virágkertészként ott hunyt el 1984-ben.

Ötvös Gábor a holland földalatti ellenállás tagjaként (Laag Zuthem), később mint a Binnenlandse Strijdkrachten harcosa, Leo Major őrnagyhoz, a legendás kanadai katonához csatlakozva, bravúrosan segített a németek Zwolléból való gyors kiűzésében.

Ötvös Gábor, akinek a holland neve Derk Jansen, a fényképen karszalagot visel a bal karján és egy revolvert tart a kezében. Leo Major középen, egy kisgyermekkel a jobb kezében, előtte egy fiúcska áll.

A postaládánkba érkezett anyagot Ruud van Pelt zwollei barátunknak, a hollandiai Juhász István Alapítvány pénztárosának köszönjük.

Eredetileg megjelent a Zwollei Harangszó 2020/8-9 számában, ami teljes terjedelmében letölthető itt.