Aerdenhout „magyaros” temploma

A Szentlélek kiáradásának ószövetségi előképei: a törvény tábláinak átadása Mózesnek a Sinai hegyen és a Noé bárkájának galambja. A Szentlélek galamb képében szállt le Jézus megkeresztelkedésekor a mennyből. Ezzel a szimbolikus ábrázolással az aerdenhouti Pádovai Szent Antal templomában is találkozhatunk, ahol a templombelső díszítése magyar művész terve alapján, magyar festő kezétől származik.

Aerdenhout községben, a Sparrenlaan 9 sz. alatt épült 1922-ben a St. Antonius van Padua nevét viselő „noodkerk”, fordítsuk szükséghelyzetben épült templomnak, amelyet jellegénél fogva sohasem szenteltek fel. Tulajdonosai 1953-ban felkérték a közöttük élő magyar képzőművészt, a nemzetközi hírnévnek örvendő Mendlik Oszkárt, aki a templom olomkeretes üvegablakainak a mintáihoz és színeihez igazódva, tervet készített a belső gerendázat és az úgynevezett keresztkötések díszítéséhez. A kivitelezés Mendlik egyik tanítványának a műve, úgy tudjuk hogy Gyermek Istvánnak a munkája.

Szakemberek osztoznak a díszítések találó látványában, egyöntetű véleménnyel mesterműnek tartják. (A hívek között volt olyan, akinek első látásra az indián színek, másoknak a fűzött kolbász jutott az eszébe, de Bosch lelkész, az akkori plébános egyből lezárta a vélekedési különcködést: „De pastoor vindt het wel mooi. Amen.” Ismételjük a jó ízlésű pap megállapítását: Tényleg szép!

Jelen cikk eredetileg megjelent a Zwollei Harangszó 2020/4 számában, mely letölthető itt.