Megemlékezés Huszár Vilmos magyar festőművész születésnapjáról

Január 5-én Huszár Vilmos 137-ik születésnapjára  emlékezünk (Budapest, 1884 január 5 – Harderwijk, 1960 szeptember 8). Festő, rajzoló, szobrász, ipari tervező, reklámtervező és grafikus. Huszár a „De Stijl” világhírű művészeti mozgalom társalapítója 1917-ben. Több mint harminc évig Hierdenben élt és dolgozott. Sírja az Oostergaarde (Harderwijk) temetőben található.

2021-ben 115 éve lesz, hogy Huszár Vilmos magyar képzőművész Hollandiában telepedett le. 1905 december 4-től 1906 március 12-ig Hágában tartózkodott, ahol Jozef Israëls festőművész által megismerkedett Hága jeles művészi környezetével. Huszár Vilmos hamarosan különféle megbízásokat kapott a gazdag hágai arisztokrácia portréinak a festésére. Nem sokkal 1906 nyara után véglegesen Hollandiában telepedett le.

1909-ben feleségül vette Jeanne van Teijlingen úrhölgyet (Middelburg 1868 – Harderwijk 1945). Voorburgban éltek, az elegáns Weverslaan utcában. 1910-ben született egyetlen gyermekük, Berthold Elisa, más néven Bertie. Huszár Vilmos számos holland és külföldi képzőművésszel állt kapcsolatban, akikkel nagy barátságban éltek. Kapcsolatba került többek között Theo van Doesburg, Bart van der Leck, Piet Mondriaan és Gerrit Rietveld művészekkel. Együttműködésük eredményeként 1917-ben megalapították a „De Stijl” magazint, amely elindította az azonos nevű világhírű holland művészeti mozgalmat. Néhány évvel később Huszár, aki a „De Stijl” öt „alapító atyjának” az egyike, nagyon változatos utat járt be. Sokoldalú művésszé fejlődött, aki nemcsak festőként, de tervezőként, színszakértőként és ötvösként is hírnevet szerzett magának.

1925 tavaszán a Huszár-házaspár egy szép földterületet vásárolt Harderwijk közelében, Hierdenben, a Biestewegen, ahol a házaspár fából készült nyaralót és műtermet építtetett. A Huszár család rendszeresen látogatta a nyaralót, általában barátaival együtt. Viszont Huszár szívesen tartózkodott ott, gyakran egyedül érkezett, hogy zavartalanul dolgozhasson. 1926 június 10-én, fia, Bertie tizenhatodik születésnapján Huszár Vilmos holland állampolgárságot kapott. Két évvel később a Huszár házaspár új kőműhelyt építtetett a nyaralójuk közelében. 1933-ban viszont egy kővillát is építettek Hierdenben, a Biestewegen, ahol Vilmos és felesége, Jeanne 1939-ben végleg letelepedett.

Vilmos és Jeanne először 1940-ben lettek nagyszülők. Bertienek és  Mary nevű feleségének egy fia született, akit John-nak kereszteltek. Vilmos első lányunokája, Joyce 1945 elején született. Felesége, Jeanne 1945 december 8-án hunyt el, és a harderwijki Oostergaarde temetőben temették el. Vilmos 1950-ben harmadszor lett nagyapa: Bertienek és Marynek még egy lánya született, Vilma, ezt a lányunokát a nagyapjáról nevezték el. 1953-ban Vilmos másodszor házasodott, ezúttal Anke van der Steen-nel (Sigli, Aceh / Sumatra, Holland Kelet-India 1903 – Harderwijk 1991), aki 1946 óta már nála élt, ő volt Vilmos házvezetőnője.

1960 szeptember 8-án hunyt el Huszár Vilmos, saját kérésére szűk családi körben első felesége, Jeanne sírjába helyezték örök nyugalomra. Vilmos második felesége, Anke Huszár-van der Steen 1991 március 24-én halt meg. 1995 szeptemberében hunyt el Huszár Bertie, néhány hónappal később, 1996 januárjában pedig fia, John. Bertie felesége, Mary 2002 augusztusában hagyta itt ezt a világot. 2019 februárjában halt meg Bertie legidősebb lánya, Joyce Ubbink-Huszár. A Huszár Vilmos és Jeanne van Teijlingen házaspárnak összesen három unokája, hét dédunokája és egy pár ükunokája volt.

2017 májusában megjelent a „Huszár van De Stijl” című könyv, amelyet Jos Kunne harderwijki író szerkesztett, aki ugyanabban az évben a harderwijki Városi Múzeumban kezdeményezője és társszervezője volt a „Huszár van De Stijl” retrospektívának. A „Huszár van De Stijl” című könyv a Városi Múzeumban (Harderwijk) vásárolható meg.

Huszár Vilmos egyik legrégebb ismert fényképe, Párizs, 1908 április (Gyűjtemény: Liesbeth Preece-Jurriaanse)

Forrásanyag: https://www.facebook.com/Vilmos-Husz%C3%A1r-Hongaar-kunstenaar-Hierdenaar-148903868611869/
Szerkesztette: Jos Kunne. Fordította: Snijders-Dósa Tünde.Harderwijk, 2021 január 6.

Megjelent a Zwollei Harangszó 2020/14 számában, mely teljes terjedelmében letölthető itt.