In Memoriam… – Elhunyt Kádár Tibor festőművész

Nem sokkal 75. életéve betöltését követően Veszprémben elhunyt Kádár Tibor festőművész. Temetésére 2021 november 5-én került sor Veszprémben, a Vámosi úti temetőben.

A felvétel 2014-ben készült. Fotó: Háromszék /kezdi.ro/ Iochom István

1946-ban, április 23-án született Kolozsváron, s itt szerzett diplomát 1971-ben a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán. Mohy Sándor és Miklóssy Gábor emberi, művészi magatartása volt számára mérvadó. A fiatal festő először Marosújváron, majd Kolozsváron tanított. Nagy hatással volt rá pályaindulásakor Kalotaszeg látványa, kultúrája, majd a közvetlen látványbenyomásokból kiemelkedve szimbolikus, metaforikus festői világot teremtett, amely fokozatosan egyre drámaibb megjelenésűvé vált. 1988-ban családjával telepedett át Magyarországra. 1990-től haláláig Veszprémben élt, ahol tanított, dolgozott.

Nagy drámai kérdések foglalkoztatták. 1996-ban megrázó kiállítást rendezett a veszprémi Csikász Galériában. Az ezredfordulót követően festészetében előtérbe került egy szigorúan figurális felfogás. Franciaországban, Oroszországban, Görögországban tett tanulmányi útjai nagy hatással voltak rá és művészete alakulására. Kísérletező kedve folyamatosan új értékeket teremtett művészetében. 2021 nyarán jelentős kiállítást rendezett Leányfalun, ahol bemutatták a róla szóló, frissen megjelent monográfiát. A kiállítást Banner Zoltán művészettörténész, a könyv írója nyitotta meg.

Utolsó kiállítása szeptember 22-én nyílt meg Veszprémben, a Várgalériában Metamorfózis címmel, ahol még személyesen jelen volt, és örömmel fogadta a munkái iránt tanúsított figyelmet. Hosszú, súlyos betegséget követően október 20-án hunyt el.

Szeretett művész testvérünket Isten nyugtassa, emléke legyen áldott!

Hannie, János, Ilka és Balázs

Megjelent a Zwollei Harangszó 2021/11 számában, mely teljes terjedelmében letölthető itt.